ŘÍJEN: 10. Energetické centrum

CITÁT NA ŘÍJEN: KRÁSA MĚ PROBOUZÍ A LÉČÍ

Všude v mém světě nacházím krásu. Krása je všude. Přirozená krása vyzařuje z každé květiny,
z odlesků světla na vodní hladině, z tiché síly starých stromů. Příroda je okouzlující, obnovuje
mě a osvěžuje. V nejjednodušších věcech v životě nacházím uvolnění, radost a léčivou sílu.

Když se dívám s láskou na přírodu, je pro mě jednoduché dívat se s láskou i na sebe.
Jsem součástí přírody, tudíž jsem svým jedinečným způsobem krásná.
Kamkoli se podívám, vidím krásu. Dnes souzním s veškerou krásou života.

10. ENERGETICKÉ CENTRUM

OBLAST KORUNY HLAVY

AFIRMACE:

POZICE PRO HARMONIZACI:

ELEMENT: ZEMĚ

TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA (TČM): ŽALUDEK

Podle čínské medicíny je žaludek považován za tzv. moře výživy, neboť je prvním klíčovým orgánem přijmu a přeměny potravy v energii. Nechává potravu zrát a rozkládat se, odděluje čisté od nečistého. Čisté pošle do sleziny, která dál rozděluje získanou energii, a nečisté putuje do tenkého střeva a je vyloučeno. Pakliže tento proces funguje správně, trávení a látková výměna jsou dokonale vyvážené a my potom máme zdravou chuť k jídlu. Partnerským orgánem je slezina.

Problémy však vyvstávají, pokud je energie žaludku v nerovnováze. Podle Číňanů nerovnováhu energií zapříčiňují nevyjádřené a nezpracované emoce (stres, hněv, starosti) a zároveň tato nerovnováha ovlivňuje psychiku a může způsobit pocity jako např. neklid, který neustále hlodá a nedá pokoj, nejistota, náruživá touha po soucitu, nesnášenlivost lidí, odmítavé a příliš kritické chování (neschopnost něco strávit), zatrpklost nebo věčná nespokojenost. Přílišné zatížení a nerovnováha potom mohou vést k fyzickým příznakům a obtížím. Nejčastěji se objevují těžkosti a bolesti v oblasti žaludku, nadýmání, zácpa, vředy v žaludku a dvanáctníku, chronická gastritida, poruchy termoregulace, afty v ústech, nechutenství nebo naopak nadměrná chuť k jídlu nebo koliky. Energie žaludku přirozeně směřuje dolů, pokud je však narušena a pohybuje se směrem nahoru, může vás potrápit říhání, škytavka, nevolnost až zvracení.

AROMATERAPIE:

Při nadmýmání, bolestech a křečích v břišní krajině jsou vhodné: hořký pomeranč a zázvor - harmonizují trávení a uvolňují křeče. Při poruchách trávení, které zapříčinilo nervové zatížení a starosti, pomáhá kardamon, který je navíc účinný proti škytavce a plynatosti. Zklidňující a posilující účinky mají také koriandr, fenykl, černý pepř, bergamot, levandule, eukalyptus nebo rozmarýn. Máta peprná je vhodná pro akutní potíže jako jsou bolesti břicha, poruchy trávení, nevolnosti, zvracení, průjmy, nadýmání. Rovněž uklidňuje žaludeční svalstvo a působí povzbudivě i na psychiku.

© 2019 MANDALA - Centrum energetické rovnováhy Kladno, Pavlisova 2297
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky